NASIR POYAN
زندگینامه شخصی و علمی و تحقیقاتی ناصر پویان (امیداسلامی عربانی سابق)

دل گرچه در این بادیه بسیار شتافت        یک موی ندانست ولی موی شکافت                         
اندر دل من هزار خورشید بتافت           آخر به کمال ذره ای راه  نیافت                           
«ابن سینا»                                                                                                     

ناصر پویان (امید اسلامی عربانی پیشین) به سال 1317 خورشیدی از پدر و مادری به نام سلیمان امید اسلامی عربانی و زلیخا آبند عربانی در عربان یکی از محله‌های قدیمی صومعه‌سرا زاده شد و بخش قابل توجهی از روزگار کودکی و نوجوانی خود را در همان محله و پیرامون آن سپری کرد. پیش از رفتن به مدرسه و  دوره ابتدایی خواندن و نوشتن و قرائت قرآن را در مکتبخانه مسجد لیموده و مسجد عربان و نزد پدر خود آموخت و اشعاری از حافظ و سعدی و مولوی و فردوسی و نظامی گنجوی را در حافظه سپرد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را تا چهارم متوسطه در دبستان و دبیرستان شمس صومعه‌سرا طی کرد. سپس به دنبال کار پدرش به رضاییه (ارومیه) رفت. در این شهر کلاس پنجم علمی را در دبیرستان سعدی و ششم متوسطه را در دبیرستان صائب به پایان رساند. در ضمن قسمتی از کلاس پنجم علمی را در دبیرستان رضاشاه سابق طی کرد.

پس از طی تحصیلات دورة متوسطه به علت تنگناهای مالی به تحصیلات عالی ادامه نداد. از این‌رو ابتدا به معلمی پرداخت؛ اما این شغل او را راضی نکرد و پس از گذراندن دورة یک‌ساله آمار و بررسی‌های بهداشتی در اول اسفند 1337 وارد خدمت بهداشت آذربایجان غربی شد. در حین خدمت دورهً‌ زبان انگلیسی تحت نظارت دولت آمریکا در رضائیه را گذراند و با وجود اینکه در دورهً دبیرستان زبان فرانسه خوانده و زبان انگلیسی را از صفر آغاز کرده بود با درجه ممتاز این دوره را به پایان رسانید. در سال 1344 پس از حدود دو سال مدیریت آمار و بررسی‌های بهداشتی در اداره‌ کل بهداری آذربایجان شرقی (تبریز) به وزارت بهداری (تهران) منتقل شد. در تهران در امتحان بورس تحصیلی سازمان بهداشت جهانی (WHO) شرکت کرد و با اینکه تنها یک نفر می‌خواستند، قبول شده و رهسپار انگلستان شد.

در سال‌های 1965 و 1966 میلادی در آن کشور مشغول تحصیل و کارآموزی در London  School of Hygiene and Tropical Medicine (دانشکدهً بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن، دانشگاه لندن) و «سازمان مرکزی دموگرافی و ثبت احوال و سرشماری بریتانیا» شد. پس از آن به ایران بازگشت و به سمت رئیس ادارهً آمار حیاتی (تحقیقات علل پزشکی مرگ و میر و دموگرافی) وزارت بهداری منصوب شد. در ضمن خدمت به تحصیلات عالی خود ادامه داد و دوره‌های مدیریت امور بیمارستان‌ها و تسهیلات و تجهیزات پزشکی را نیز طی کرد. وی فوق‌دیپلم ترجمه از دانشگاه تهران و لیسانس ترجمه زبان انگلیسی از مدرسه عالی ترجمه است.

مدیریت

ناصر پویان دو سال در انبار دخانیات ارومیه و 34 سال و 3 ماه (1/12/37 تا 1/3/72) در رشته‌های بهداشت، درمان، آموزش پزشکی، پیراپزشکی، بهزیستی و تأمین اجتماعی خدمت کرده و مهم‌ترین پست‌ها و خدمات وی از این قرار بوده است:

1-       رئیس ادارة آمار و بررسی‌های بهداشتی استان آذربایجان غربی، از 1337 تا 1342.

2-       رئیس ادارة آمار و بررسی‌های بهداشتی استان آذربایجان شرقی، از 1343 تا 1345.

3-       رئیس ادارة آمار حیاتی وزارت بهداری (تهران)در سطح کشور، از 1345 تا 1350.

4-       رئیس ادارة نظارت تحقیقاتی بهداشتی و حیاتی وزارت بهداری (تهران) در سطح کشور، از 1351 تا 1352.

5-       رئیس پذیرش و نماینده تام‌الاختیار وزارت بهداری در اپیدمی وبای سال 1349 تهران در بیمارستان فیروزآبادی (شهرری)، 1349 (با حفظ سمت).

6-        مشاور شرکت دارویی آپ جان (انگلیسی)، 1352.

7-       معاون ادارة کل بهداری استان همدان، 1353 تا 1355.

8-       دادستان دادگاه اداری ادارة کل بهداری استان همدان تا 1355 (با حفظ سمت).

9-       مدیر امور اداری و مالی سازمان منطقه‌ای بهداری و بهزیستی استان گیلان 1356.

10-   مدیر بهداری و بهزیستی شهرستان رشت، از 1356 تا 1357.

11-   رئیس تأمین اجتماعی شعبه‌های یک و دو رشت، از 1356 تا 1357 طبق تشکیلات آن زمان.

12-   رئیس تأمین خدمات درمانی استان گیلان، از 1356 تا 1357.

13-   دادستان دادگاه اداری سازمان منطقه‌ای بهداری و بهزیستی استان گیلان، از 1356 تا 1358.

14-   معاون و عضو هیئت عامل سازمان منطقه‌ای بهداری استان گیلان (بعد از انقلاب اسلامی)، 1358.

15-   معاون و عضو هیئت عامل سازمان منطقه‌ای بهداری استان ایلام (بعد از انقلاب اسلامی)، 1360.

16-    مدیر مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی مسیح دانشوری (بیمارستان 640 تختخوابی مسیح دانشوری، تهران)، به مدت 8 سال و 3 ماه (از سال 1360).

17-   کارشناس ارشد و پژوهشگر و بازرس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شهید بهشتی (تهران) تا هنگام بازنشستگی.

18-   ناصر پویان در طول خدمت، بارها کتباً مورد تقدیر و تشویق قرار گرفته و به دریافت لوح ‌های تقدیر نایل شده است.

تدریس و خدمات بهداشتی و درمانی و آموزشی

1-   استاد سپاه بهداشت (گروه پزشکی)، استاد آمار حیاتی و بیماری‌ها و دموگرافی در دوره‌های آموزشی سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای تکنیسین‌ها و کارشناسان کشورهای ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان به زبان انگلیسی (تهران).

2-   شرکت در سمینار بهداشتی سازمان بهداشت جهانی در سوریه (دمشق، به زبان انگلیسی)، 1351.

3-   شرکت در سمینار جمعیتی سازمان ملل متحد در تهران (به زبان انگلیسی) 1352.

4-   نماینده وزارت بهداری در سمینارهای کشوری آمار و بررسی‌های بهداشتی مشهد، قوچان و کرمانشاه.

5-   راه‌اندازی شناسنامه بهداشتی در ادرات کل بهداری استان‌های گیلان و مازندران.

6-   اجرای طرح بررسی بهداشتی و درمانی و دموگرافی و حیاتی در 72 روستای شهرستان شهریار (علیشاه عوض، جوقین و رباط کریم).

7-   معاون و قائم مقام شرکت داروسازان ماد (تهران).

8-   پژوهشگر ارشد گروه پژوهشگران ایران (تهران).

9-   پژوهشگر ارشد مؤسسه فرهنگی وانتشاراتی سرمد (تهران). همکاری در تألیف دایرةالمعارف20 جلدی پژوهشی در تاریخ پزشکی و درمان جهان از آغاز تا عصر حاضر، نوشته استاد فاضل محمدتقی سرمدی.

10-   کارشناس کتاب صدا و سیما (رادیو).

11-   همکاری مجدانه با دکتر حسین تجدد (متخصص بهداشت و بیماری‌های عفونی و انگلی) در تهیه و ترجمه و تألیف دایرﺓ‌‌المعارف ده‌هزار سال پزشکی (دوره 8 جلدی)، تاریخ دندانپزشکی جهان، و فراز و فرود انقلاب مشروطیت ایران.

12-   صاحب امتیاز و مدیرعامل مؤسسه فرهنگی ـ انتشاراتی پویان پویش.

13-   مترجم، خبرنگار علمی، ویراستار و عضو شورای نویسندگان فصلنامه سرمد.

وضع تأهل و فرزندان

وی متأهل است: سه پسر به نام‌های مهندس تورج پویان (برق و الکترونیک)، داریوش پویان (کارشناس ارشد توریسم از دانشگاه گوتنبرگ سوئد) و مهندس کورش پویان (کارشناس ارشد مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف) و یک دختر به نام پونه پویان دارد که کارشناس رشته مامایی است. همسرش به نام گیتی دانیایی‌فرد متولد تهران و دارای تحصیلات متوسطه است. نامبرده یار و یاور وفادار همسرش در تألیف و پژوهش و ترجمه بوده است.

گزیده‌ای از سخنرانی‌های داخلی و خارجی به زبان انگلیسی

1-   سخنرانی در سمینار Seminar on Vital and Health Statistics, Damascus, 1972 (سمینار آمار حیاتی و بهداشتی، دمشق 1972 مطابق 1351) درباره Adjusted Mortality Rates in Eastern Mediterranean Region (میزان‌های مرگ و میر تطبیقی استاندارد شده در کشورهای منطقة مدیترانه شرقی). برگزار کننده‌ی سمینار: سازمان بهداشت جهانی (WHO).

2-   سخنرانی در سمینار Population and Family Planning (جمعیت و تنظیم خانواده)، تهران 1973 (1352) پیرامون میزان باروری اختصاصی سنی Age Specific Fertility Rateدر مناطق روستایی ایران. برگزارکننده‌ی سمینار: سنتو.

گزیده‌ای از سخنرانی‌های ایراد شده داخلی

1-   سخنرانی علمی پیرامون «میزان باروری عمومی نکاهی» در سمینار آمار و بررسی‌های بهداشتی کشوری در اداره کل بهداری استان کرمانشان، کرمانشاه، 1346.

2-   سخنرانی درباره «میزان تجدید نسل خالص» در سمینار آمار و بررسی‌های بهداشتی کشوری در اداره کل بهداری استان خراسان (مشهد، قوچان)، 1347.

3-   سخنرانی آموزشی درجمع رؤسای بهداری شهرستان‌های استان گیلان، پیرامون مزایا و نحوه پیاده‌کردن شناسنامه بهداشتی در سالن کنفرانس ادارهً کل بهداری گیلان در سال 1351.

4-   سخنرانی آموزشی در جمع مقامات و رؤسای بهداری شهرستان‌های استان مازندران پیرامون مزایا و چگونگی پیاده کردن شناسنامه بهداشتی در ادارهً کل بهداری استان مازندران، در بابل و ساری، 1351.

5-   سخنرانی پیرامون «آموزش موازین بهداشتی و برقراری ارتباط صحیح و سالم با ماماهای محلی و سنتی که هزاران سال با دریافت دستمزدی ناچیز و گاهی رایگان کار ماماهای تحصیلکرده امروزی را انجام می‌دادند»، در سال 1355، ادارة کل بهداری استان همدان، در همدان.

6-   سخنرانی دربارة ارتقای سلامتی و حفظ آن و بازگرداندن تندرستی در مواقع آسیب‌دیدن و کاهش درد و رنج و ناخوشی مردم به‌ویژه روستائیان و طبقات آسیب‌پذیر جامعه،در جمع پزشکان، پزشکان خارجی و پیراپزشکان ادارة کل بهداری همدان، همدان، 1356.

7-   ایراد سخنرانی پیرامون بهداشت و درمان در ادارة کل بهداری استان گیلان، رشت، سالن پلی‌کلینیک سازمان تأمین اجتماعی، 1356.

8-   سخنرانی دربارة «تحرک امور اداری» در سازمان منطقه‌ای بهداری و بهزیستی گیلان، رشت، سالن پلی‌کلینیک سازمان تأمین اجتماعی، 1358.

9-   ایراد سخنرانی در گردهمایی به مناسبت یکصدمین سال تأسیس مرکز آموزشی درمانی پورسینا (بیمارستان پورسینا)، در رشت، سالن بیمارستان یادشده و دریافت لوح تقدیر به انضمام 2 میلیون ریال وجه نقد در 21 بهمن 1393.

تحقیقات، ترجمه و تألیفات

1-   نشریه آمار حیاتی و بهداشتی رضائیه (بررسی تلفات شهر رضائیه در سال 1339)، شماره یک از انتشارات اداره کل بهداری آذربایجان غربی.

2-   نشریه آمار بهداشتی رضائیه (بررسی تلفات شهر رضائیه در سال 1340)، شماره 2، از انتشارات اداره کل بهداری آذربایجان غربی.

3-   بررسی تلفات 8 شهر انتخابی ایران، شماره مسلسل 78، تهران، 1344، از انتشارات وزارت بهداری.

4-   آمار حیاتی و دموگرافی، شماره 88، سال 1354، از انتشارات وزارت بهداری، تهران.

5-   ترجمه هشتمین تجدیدنظر طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها و علل پزشکی مرگ و میر سازمان بهداشت جهانی (WHO) تحت عنوان International Classification of Diseases and Causes of Death=ICD، از انتشارات وزارت بهداری. این طبقه‌بندی هم‌اکنون در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد عمل است.

6-   اجرای طرح تحقیقاتی شاخص‌های بهداشتی، درمانی و جمعیتی در 172 روستای شهرستان شهریار 1352.

7-   ترجمة «شلوارهای وصله‌دار» نوشتة رسول پرویزی (برای رسالهً دورهً لیسانس ترجمه).

8-   ترجمة فیلمنامة «گاو» نوشتة غلامحسین ساعدی و مهرجویی. (برای رسالة دورة لیسانس ترجمه)

9-   ترجمة کتاب «مرد متوسط و تله»، نوشتة ابراهیم رهبر. (برای رسالة دورة لیسانس ترجمه).

10-   در دورة سه‌جلدی کتاب گیلان این فصل‌ها نوشته او است: الف ـ فصل بهداشت و درمان و آموزش پزشکی (92 صفحه رحلی از صفحه 537 تا صفحه 629)؛ بهزیستی گیلان (14 صفحه از صفحه 630 تا صفحه 644)؛ سینماهای گیلان (9 صفحه، از صفحه 753 تا صفحه 762)؛ جهان‌پهلوان نامجو (3 صفحه، از صفحه 657 تا صفحه 659)، دکتر علی زرگری صفحه 705 و دکتر علی نوبخت حقیقی، صفحه 725؛ فهرست اعلام به همراه رضا رضازاده لنگرودی؛ شرح حال دکتر علی زرگری، دکتر علی نوبخت حقیقی و جهان‌پهلوان محمود نامجو؛ همکاری با جعفر خمامی‌زاده در تهیه فصل آموزش و پرورش (43 صفحه، از صفحه 475 تا صفحه 518)، دکتر محمدحسن گنجی (پدر هواشناسی ایران) فصل هواشناسی (41 صفحه، از صفحه 105 تا 146) از انتشارات گروه پژوهشگران ایران، تهران، 1373.

11-   نبرد جام جهانی فوتبال، به اتفاق فرزندش داریوش پویان، از انتشارات موسسة پویان پویش، تهران، 1377.

12-   سه داستان، ترجمة از زبان انگلیسی به فارسی، از انتشارات موسسه پویان پویش، تهران، 1377.

13-   دورة پنج جلدی شاه‌کشی ـ «دانشنامه شکنجه و کشتار شاهان، نخبگان و قدرتمندان ایران»، تألیف و ترجمه و پژوهش: محمدتقی سرمدی ـ ناصر پویان، از انتشارات سرمدی، تهران، 1384 و 1385: جلد اول: از آغاز تا ساسانیان؛ جلد دوم: از صدر اسلام تا دم واپسین ایام صفویه؛ جلد سوم: از ظهور نادرشاه و کریم‌خان زند تا مرگ لطفعلی‌خان زند و آغامحمدخان قاجار؛ جلد چهارم: از قاجاریان تا بمباران مجلس؛ جلد پنجم: از استبداد صغیر تا پایان کار قاجاریه.

14-   دانشنامة جهان: (دوره پنج جلدی، مصور) به مشارکت استاد فاضل محمدتقی سرمدی، انتشارات سرمدی، تهران، 1398.

15-   مرگ سیاه (رمان تاریخی و عشقی)؛ قاتل برخاسته از جذام‌خانه (رمان)؛ سایه روشن دو عشق بزرگ (رمان)؛ شکوه عشق در زلزله رودبار (رمان)؛ بامدادان خمار (رمان)؛ و سیری در درمان‌های قدیم. (در مراحل نهایی ویرایش و چاپ).

16-    پزشکی و پزشکان گیلان، دکتر علی فروحی ـ ناصر پویان از انتشارات مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی ـ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ـ سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور ـ انجمن علمی حقوق پزشکی، تهران، 1389.

17-   سالمة پزشکی و بهزیستی و تأمین اجتماعی گیلان، از انتشارات مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی ـ دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ـ سازمان بسیج جامعة پزشکی کشور ـ انجمن علمی حقوق پزشکی، تهران، 1389.

18-   رازی محور آثار پزشکی جهان، محمدتقی سرمدی ـ ناصر پویان، از انتشارات سرمدی، تهران، 1392.

19-   ابن‌سینا محور پزشکی جهان، محمدتقی سرمدی ـ ناصر پویان، از انتشارات سرمدی، تهران، 1392.

20-   بیمارستان‌های گندی‌شاپور در شوشتر (خوزستان)، سینا (در تهران)، پورسینا (در رشت)، در گاهواره تاریخ. (آمادة چاپ و انتشار.)

21-   قیام‌ها و غائله‌های 25 ساله مشروطیت. (آماده چاپ و انتشار).

22-   چهار شاه قاجار و یک پادشان پهلوی (ناصرالدین‌شاه، مظفرالدین‌شاه، محمدعلی‌شاه، احمدشاه و رضاشاه). (آماده چاپ و انتشار.)

23-   از افسانه تا حقیقت، اسقلبیوس، بقراط و جالینوس، از انتشارات مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی ـ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ـ دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری ـ مؤسسه فرهنگی و حقوقی سینا ـ انتشارات حقوقی، تهران، 1392.

24-   راسپوتین و انقلاب کبیر روسیه تا ظهور و سقوط لنین و مرگ استالین. (آماده چاپ و انتشار.)

25-   ماری آنتوانت و انقلاب کبیر فرانسه تا ظهور و سقوط ناپلئون. (آماده چاپ و انتشار.)

26-    هفت هزار سال فرود و فروغ عقیده‌کشی، محمدتقی سرمدی ـ ناصر پویان، انتشارات سرمدی، تهران، 1392، دورة دو جلدی.

27-   سالمة پزشکی و بهزیستی و تأمین اجتماعی تهران، از انتشارات مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور و انجمن علمی حقوق پزشکی و انتشارات حقوقی، تهران، 1393. (دورة دو جلدی)

28-   سالمه پزشکی و بهزیستی و تأمین اجتماعی کاشان، مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 1396.

29-   سالمة پزشکی و بهزیستی و تأمین اجتماعی استان کرمان، مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی - دانشگاه علوم پزشکی دوره دو جلدی.

30-   تاریخ پزشکی قلمرو اسلامی (بغداد، شام، قاهره، اندولس)، دورة پنج‌‌جلدی، مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، 1398.

31-   تاریخ نامداران و رویدادهای مهم پزشکی ایران. (در دست چاپ و انتشار.)

32-   بیمارستان پورسینای رشت از امهات بیمارستان‌های گیلان و ایران. (در دست چاپ و انتشار.)

33-   تاریخ دندانپزشکی ایران و جهان، ناصر پویان ـ محمدتقی سرمدی، از انتشارات سرمدی 1398.

34-   کمدی دندانپزشکی (فکاهی و مصور)، در مراحل نهایی ویرایش، 1398.

آثار تاریخ پزشکی به زبان انگلیسی

1-   Demography and Vital Statistics in Iran  (آمار اجتماعات انسانی و حیاتی در ایران)، از انتشارات وزارت بهداری، ایران (تهران)، 1966 (1345)، شماره 95.

2-    Medical Millennia (هزاران سال پزشکی)، مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، 1398، دورهً سه‌جلدی.

3-   کتاب Papers of the History of Medicine (مقالات تاریخ پزشکی) (پروژه‌ مطالعاتی و تحقیقاتی)، مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، 1398.

4-    The Global Cure History (تاریخ درمان همه جای جهان)، مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، 1396.

مقالات پزشکی به زبان انگلیسی

1-   The Founders of Islamic Medicine (بنیان‌گذاران طب اسلامی).

2-   Ibn Rabban Tabari (ابن ربن طبری).

3-   Rhazes (محمدبن زکریای رازی).

4-   Haly Abbas (علی‌بن عباس مجوسی اهوازی).

5-   Avicenna (ابن‌سینا).

6-   Albucasis (زهراوی).

7-   Maimonides (ابن میمون).

8-   Averreös (ابن رشد).

9-   Avenzoar (ابن زهر).

10-    Ibn Butlan (ابن بطلان).

11-    Ibn Redwan (ابن رضوان).

12-    Ibn al – Nafis (ابن نفیس).

13-    The Cycle of Medicine: Athens-Gundishapur (in Iran)-Baghdad (in Iraq) Europe (چرخه پزشکی: آتن ـ گندیشاپور ـ بغداد ـ اروپا).

14-    Hospitals in Islam, and Two Medical Licences (بیمارستان‌ها در اسلام، و دو اجازه‌نامه طبابت).

15-    Alhazen (ابن هیثم).

16-    Ibn Jazla (ابن جزله).

17-    Yuhanna ibn Masawayh (یوحنا بن ماسویه).

18-    Arab Medicine or Islamic Medicine (طب عرب یا طب اسلامی).

19-    Birth of Rustam by Means of Caesarean or Rustamean (تولد رستم با سزارین یا رستمی)

20-    China With 5000 Years Medicine (چین با 5000 سال پزشکی).

21-    Tea, the Chinese Emperor’s Discovery (چای، کشف امپراتور چین، برای رادیو بین‌المللی چین[CIR]).

22-    A great torture called foot binding in China (شکنجه‌ای بزرگ به نام کج و کوتاه کردن پای دخترها در چین، برای رادیو بین‌المللی چین (CIR)).

23-   Rhazes, Avicenna, and Haly Abbas, Three Iranian physicians of English famous poet Geoffrey Chaucer’s selected great physicians of the world until 14th century as well as the chronology of world celebrated physicians up to The 14th Century  (رازی، ابن‌سینا و اهوازی، سه پزشک ایرانی از هشت پزشک بزرگ جهان طبق گزینش جفری چاوسر شاعر مشهور انگلیسی قرن چهاردهم میلادی به انضمام سال‌شماری از پزشکان نامدار جهان از آغاز تا پایان سده چهاردهم).

24-    Celebrated Physicians of Islamic Medicine (پزشکان نامی طب اسلامی).

25-    A research on the history of Gundishapur university, medicalschool and hospital (پژوهشی در تاریخ دانشگاه گندی‌شاپور، دانشکده پزشکی و بیمارستان آن).

26-    «An epitaph for smallpox an appalling and loathsome killer, and known as speckled monster» (کتبیه‌ای بر سرگور آبله، قاتلی مخوف، نفرت‌انگیز و معروف به غول خالدار)، فصلنامه سرمد، سال چهارم، شماره پیاپی 13، بهار 1390 (بخش اول).

27-    همان مقاله، فصلنامه سرمد، سال چهارم، شماره پیاپی 14، تابستان 1390 (بخش دوم).

28-    Microscope, The Man’s Revolutionary, Invention (میکروسکوپ، اختراع انقلابی و خارق العاده دست بشر)، فصلنامه سرمد، شماره 42 و 43، مرداد و شهریور ماه 1393 (قسمت اول).

29-    همان مقاله، همان فصلنامه، شماره 44 و 45، مهر و آبان ماه 1393 (قسمت دوم).

30-    A Brief Account of Syphilis, The Great Imitator (تاریخچه سیفلیس، بیماری واگیرکبیر)، فصلنامه سرمد، شماره پیاپی 12، زمستان 1389.

31-    Black Death, name given to the Plague, a great Calamity of Prolonged Centuries (طاعون معروف به مرگ سیاه، اجل معلق، ملک‌الموت و بلای مردمان آسیا و اروپا)، فصلنامه سرمد، شماره پیاپی 18، سال 1391.

32-    Medicine In Prehistory and Ancient Civilizations (پزشکی پیش از تاریخ و قدیم، فصلنامه سرمد، شماره پیاپی 16، زمستان 1390، قسمت اول).

33-    همان مقاله، همان فصلنامه، شماره پیاپی 17، بهارسال 1391، (قسمت دوم).

انجمنها و گروههای علمی داخلی و بین‌المللی

1-   عضو انجمن بهداشت ایران.

2-   عضو گروه پژوهشگران ایران.

3-   عضو انجمن مترجمان ایران.

4-   عضو آستانه بین‌المللی تحقیقات.

5-   پژوهشگر و داور کتاب‌ها و مقالات تاریخ و اخلاق و حقوق پزشکی، مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی.

مقالات، نقدها و تفسیرها

1-   تهران روی سوره‌های مقدس قرآن کریم، در ماهنامه پیام مهر، شماره‌های1، 2، 3 و 4.

2-   وزارت علوم جایگاه حقیقی آموزش پزشکی نه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای روزنامه نوروز.

3-   پژوهش در تاریخ شیوه‌های درمانی اقوام و ملل مختلف.

4-   مقاله‌های زیر در کتاب‌های دایرﺓالمعارف بیست جلدی «پژوهشی در تاریخ پزشکی و درمان جهان از آغاز تا عصر حاضر» تألیف استاد فاضل محمدتقی سرمدی به چاپ رسیده است:

-       «نقدی دربارة سابقه سزارین در جهان، کتاب سوم، «ایران از دوره مغول تا عصر حاضر».

-       پیش‌فروش جسد و نخستین آموزش کالبدشناسی»، در کتاب چهارم، «اروپا تا اواخر قرن پانزدهم».

-       «نقدی دربارة اسقلبیوس رب‌النوع و در عین حال قهرمان پزشکی یونان باستان و طب معبد»، در کتاب پنجم، «رنسانس- پیشرفت‌های پزشکی».

-       «چند نکته دربارة حضرت عیسی (ع)» (نکاتی درباره اناجیل، زادگاه، سال و روز تولد وی) در کتاب هفتم، «قاره آمریکا».

-       «چند نکته دربارة کریستف کلمب، کاشف قارة آمریکا» در کتاب «آفریقا- 1» (کتاب هشتم).

-       «آنگولا، گورستان سفیدپوستان فوت‌شده از بیماری‌های واگیر مهلک به‌ویژه مالاریا» در کتاب «آفریقا- 2» (کتاب نهم).

-       «زندگینامه ابن رضوان پزشک دانشمند شهیر مصری» در کتاب «آفریقا و اقیانوسیه» (کتاب دهم).

-       زندگینامة «مادرترزا» راهبه بشر دوست در کتاب نامداران پزشکی جهان (کتاب یازدهم).

-       زندگینامة الیزابت بلک‌ول، نخستین پزشک زن جهان، در کتاب دوازدهم.

-       بختکی به نام آلزایمر، شایع‌ترین نوع دمانس، مجتبی الفت – ناصر پویان، فصلنامه سرمد، شماره 56-57، مهر و آبان ماه 1394.

-       دیدگاه‌های ابن‌سینا پیرامون تغذیه، بهداشت و ورزش سالمندان و تبیین و تطور نکات برجسته زندگی وی، ماهنامه سرمد، سال 13، شماره98 و 99، 1398، با مشارکت مجتبی الفت، پژوهشگر ساکن آمریکا.

-       دیدگاه‌های ابن‌سینا پیرامون تغذیه، بهداشت و ورزش سالمندان و تبیین و تطور، نکات برجستة زندگی او، با مشارکت مجتبی الفت، پژوهشگر ساکن آمریکا، سال 13، شمارة 100، 1398.

5-   نقدی بر نشریة دوزبانة موزة تاریخ علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران. (نقد کتبی)

6-   نقدی بر مطلب «از جندی شاپور تا دانشگاه تهران»، مربوط به ویژه‌نامه هفتادمین سال تأسیس دانشکده فنی دانشگاه تهران (نقد کتبی).

7-   مقاله «استادان گیلانی شاپور ذوالاکتاف و دانشگاه گندی شاپور»، در مجله گیله وا، شماره 92، آبان ماه 1385.

8-   تاریخچه انتقال خون رشت برای همایش ملی تاریخ پزشکی در شهرها و ولایات ایران. (برگزارکننده: مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی).

9-   تاریخچة اولین بیمارستان‌های رشت برای همایش ملی تاریخ پزشکی در شهرها و ولایات ایران. (برگزارکننده: مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی).

10-   تاریخچة انستیتوپاستور ایران برای همایش ملی تاریخ پزشکی در شهرها و ولایات ایران.

11-   «چارلتون هستون در نقش سه قدیس»، ماهنامه سرمد، پیش شماره اول، بهار 1378.

12-   «خودکشی هیتلر»، ماهنامه سرمد، پیش شماره اول، بهار 1378.

13-   «زندگی پس از فاجعه ای ناگوار»(ترجمه)، ماهنامه سرمد، سال اول، شماره اول، تابستان 1378، در دو شماره.

14-   فلفل و خواص طبی آن، فصلنامه سرمد (نشریه فرهنگی، اجتماعی و خبری)، سال ششم، شماره 30 و 31. (پیرامون طب سنتی)

15-   «هیپنوتیزم یا شیادی»، فصلنامه سرمد، بهار 1388، شماره 5.

16-    «نقش سایه‌وار جادوگر پزشکان»، فصلنامه سرمد، تابستان 1388، شماره 6.

17-   «آلرژی و تاریخچه آن»، فصلنامه سرمد، فروردین، 1391، شماره 16، سال چهارم.

18-   «هفت سال پس از مرگ لاله و لادن خواهران دوقلوی از سر به هم چسبیده» فصلنامه سرمد، شمارۀ 11، پاییز 1389.

19-   «خانواده سلطنتی پهلوی به دلیل بدحجابی مجبور به ترک رواق حضرت معصومه (ع) شدند»؛ یک روحانی و رئیس شهربانی نیز کتک مفصلی خوردند، فصلنامه سرمد، شماره پیاپی 8، فروردین1389.

20-   جراحی پلاستیک یا مجسمه سازی، فصلنامه سرمد، شماره 23 و 24، سال پنجم، آذر و دی 1391.

21-   «ردپای مجاهد کبیر، دکتر ابراهیم حشمت»، فصلنامه سرمد، شماره 34 و 35، آذر و دی 1392.

22-   بختگی به نام آلزایمر (مشترکاً با مجتبی الفت پژوهشگر مقیم آمریکا)، فصلنامه سرمد، شماره 56 و 57 .

23-   استادان گیلانی دانشگاه و دانشکدۀ پزشکی گندی شاپور، ماهنامه فرهنگی و هنری و پژوهشی گیله وا، سال 15، شماره 92، 1385.

24-   «حکیم عمادالدین محمودگاوان»، ماهنامه فرهنگی و هنری و پژوهشی گیله وا، سال 19، شمارۀ 13، فروردین و اردیبهشت، 1392.

25-   «غارت و چپاول میراث ملی اصفهان به دست ظل السلطان مستبد و قسی القلب»، فصلنامه سرمد، سال سوم، شماره 10، سال 1389.

26-    شهرت عالمگیر فردوسی، فصلنامۀ سرمد، سال سوم، شماره 10، سال 1389.

27-   «فرخی یزدی، شاعر قربانی آزادی»، فصلنامه سرمد، شمارۀ پیاپی 8، فروردین 1389.

28-   «اعدام مخالفان مشروطه»، فصلنامۀ سرمد، شماره پیاپی 8، فروردین 1389.

29-   «ماجرای قتل ناصرالدین‌شاه از زبان احیاءالملک» ، فصلنامه سرمد، شماره پیاپی 18، سال 1391.

30-   «وضع دربار قجرها، سفیر گلوله مردم از تپانچۀ میرزارضا کرمانی»، فصلنامه سرمد، سال پنجم، شماره 19، تیرماه1391.

31-   «ایبسن، اسوه بزرگ نمایش نامه‌نویسی از زبان و قلم خود او، فصلنامه سرمد، شماره 36 و 37، بهمن و اسفند 1392.

32-   «سیدخندان»، فصلنامه سرمد، شماره 36 و 37، بهمن و اسفند 1392.

33-   «گارسیامارکز، خالق «صدسال تنهایی» به تنهایی پیوست»، فصلنامه سرمد، شماره 38 و 39، فروردین و اردیبهشت 1393.

34-   «حکم می‌کنم» رضاخان، توقیف عام و قانون سیدضیاء در کودتای 1299، ماهنامه سرمد، شماره پیاپی 3، پاییز 1387.

35-   «فلفل» (pepper)، اصلاح شماره پیشین، ماهنامه سرمد، شماره 32 و 33، مهر و آبان 1392.

36-    «داستان‌های کوتاه»، ماهنامه سرمد، شماره 21، شهریور و مهر 1391.

37-   پیدایش جهان دوقطبی در پی کشتار تزار روس و خانواده وی، فصلنامه سرمد، شماره پیاپی 7، پاییز 1388.

38-   «تندرستی با بو و طعم خوش»، فصلنامۀ سرمد، شماره اول، تابستان 1378.

39-   طب سوزنی،درمانی شگفت‌آور با قدمتی پنج هزار ساله» فصلنامه سرمد، شماره پیاپی 4، زمستان 1387.

40-   «آدم‌خواری»، فصلنامه سرمد، شماره 44 و 45، مهر و آبان 1393.

41-   دوران قاجار، عصر طلایی پزشکان غرب مانند «دکتر یوهان لوییز شلیمر در ایران»، فصلنامه تاریخ پزشکی، سال چهارم، شماره دهم، بهار 1391، مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی. (به صورت on-line الکترونیکی)

42-   «ماجراهای جعفر هفت سر» (انتقادی- کمدی) ،ماهنامه سرمد، سال هشتم، شماره 50 و 51، 1394.

43-   رازی و چشم پزشکی، فصلنامه سرمد، سال هشتم، شماره 60 و 61، بهمن و اسفند 1394.

44-   «جهالت و نادانی مردم و عدم رعایت موازین بهداشتی»، فصلنامه سرمد، سال ششم، شماره 34 و 35، آذر و دی 1392.

45-   «گیاهان دارویی»، فصلنامه سرمد، سال سوم، شماره 11، پاییز 1389.

46-    «چرا بیشتر موجودات زنده از دو جنس نر و ماده هستند؟» فصلنامه سرمد، شماره 70 و 71، آذر و دی 1395.

47-   «مغز انسان چگونه کار می‌کند؟» کشف یک مغز سالم پس از 500 سال، فصلنامه سرمد، شماره 68 و 69، مهر و آبان 1395.

48-   «اعضای بدن در میان میوه‌ها»، فصلنامه سرمد، شماره اول، سال 1378.

49-   «تغییر شکل اعضای بدن»، فصلنامه سرمد، شماره پیاپی 10، تابستان 1389.

گزیده‌ای از مقالات به زبان انگلیسی چاپ و منتشر شده به صورت on-line در سطح جهان

1-   Alhazen, the Founder of Physiological Optics and spectacles (ابن‌هیثم بنیانگذار شناخت ساختاری دانش نوروبینایی و عینک)،از انتشاراتSAP (Scientific &Academic Publishing Group)  (گروه انتشارات علمی و دانشگاهی) مجله علمی International Journal of Optics and Applications (مجله جهانی دانش بینایی و کاربرد آن)، سال 2014، جلد چهارم، شمارهً .4

2-   Helmholtz who revolutionized ophthalmology (هلمهلتس، کسی که شالوده چشم‌پزشکی را بنیان نهاد)، از انتشارات مجله Research in Ophthalmology (مجله پژوهش در دانش بیماریهای چشم)، جلد سوم، شمارهً 1، سال 2014.

3-   Mesopotamia, the Cradle of Civilization and Medicine (بین‌النهرین، گهواره تمدن و طب)، از انتشاراتWJPR (Journal of Pharmaceutical Research)  (مجله پژوهشی دارویی)، 20 فوریه 2016.

4-   The University of London, The Scientific Birthplace of Jenner and Fleming who saved and still saving millions of people throughout the World (دانشگاه لندن خاستگاه جنروفلمینگ ناجیان جان میلیون‌ها انسان جهان که هنوز هم ادامه دارد)، از انتشارات Merit Research Journals‌ (جراید پژوهشی شایگان)، نیجریه، جلد سوم، شمارهً 6، ژوئن 2015، صفحه 233 تا 244.

5-   Avicenna (Ibn Sina) , A par excellence influential physician and philosopher Scientist, and the prince of physicians (ابن‌سینا، پزشک و فیلسوف- دانشمند به تمام معنی و منتقد ایرانی معروف به سلطان‌الحکما) از انتشارات Merit Research Journals (جراید پژوهشی شایگان) نیجریه.

6-   Salerno the mother of European medical schools and the father of Constantine the African, Trotula and Roger of Salerno (سالرنو، مادر مدارس پزشکی اروپا و پدر کنستانتین آفریقایی، تروتولا و راجر سالرنویی) ازانتشارات Asian Academic Research Journal of Social Sciences and Humanities (مجله پژوهشی دانشگاهی علوم اجتماعی و انسانی آسیایی‌ها)، جلد دوم، شمارة نشر:3، اوت 2015.

7-   Al-Razi (Rhazes),an independent medical thinker who gave the first description of measles and smallpox and distinguished between them (رازی ،اندیشمند مستقل پزشکی و پیشگام در تشریح و تمییز سرخک و آبله، از انتشاراتJournal of Microbiology Research (مجله پژوهشی میکروبیولوژی)، آوریل 2014، 4 (5).

8-   Leeuwenheok Whose Invention led the way to the extraordinary advances to the fields of Microbiology, Medicine , Agriculture and  Industry (لیونهوک، کسی که با اختراع خود راه را برایپیشرفت‌های خارق‌العاده رشته‌های میکروبیولوژی پزشکی، کشاورزی و صنعت گشود) از انتشاراتSAP.

9-   Sheik Abd al- Qadir Guilani (Şum‛hsarāei) spiritual leader and savior of patients (شیخ عبدالقادر گیلانی صومعه سرایی، قاعد روحانی و شافی مرضی) از انتشاراتAsian Academic Research Journal of Social Sciences and Humanities (مجله پژوهشی دانشگاهی علوم اجتماعی و انسانی آسیایی‌ها).

10-   Pasteur and the other researchers who provided the significant proof for the fermentation by living organisms (پاستور و جمعی از محققان با ارگانیزم‌های زنده دلایل مستحکم برای اثبات تخمیرارائه کردند)، انتشارات AARJMD (Asian Academic Research Journal of Multitude disciplinary) (مجله پژوهشی دانشگاهی انضباطی مضاعف) با مشارکت استاد فاضل محمدتقی سرمدی.

11-   Semmelweis, the Savior of Mothers and an Early Pioneer of Antiseptic (زیملوایس، ناجی مادران و پیشگام در گندزدایی)، از انتشارات «SAP» مجله American Journal of Medicine and Medical Sciences (مجله آمریکایی پزشکی و علوم پزشکی)، 4 (6)، 2014.

12-   Marcello Malpighi, the Founder of Biological Microscopy (مارچلو مالپیگی، بنیان‌گذار معرفت حیات ذره‌بینی)، از انتشاراتJournal of Microbiology Research (مجله تحقیقات میکروبیولوژی)، 4 آوریل 2014.

13-   Pasteur, A Chemistry graduate who Revolutionized the Medicine (پاستور، یک فارغ‌التحصیل رشته شیمی که در پزشکی انقلاب برپا ساخت، اصول درمان‌ها را به هم زد و پایه تداوی را بر اساسی نو نهاد)، از انتشارات Journal of Microbiology Research (مجله تحقیقات میکروبیولوژی)، 3 آوریل 2014، 4(3).

14-   Ibn al-Nafis and Servetus laid the foundation of circulation of the blood and Harvey discovered it (ابن نفیس و سروتو شالوده گردش خون را بنیان نهادند و هاروی آن را کشف کرد)، از انتشارات The Merit Research Journals (جراید پژوهشی شایگان)، نیجریه، جلد 3 (5)، مه 2015.

15-   The Fight Against Tuberculosis, The Loathsome killer (نبرد علیه بیماری مهلک و نفرت‌انگیز سل)، از انتشارات International Journal of Current Microbiology and Applied Sciences‌ (مجله جهانی میکروبیولوژی و علوم کاربردی)، جلد 1، 2015، صفحة 80 تا 93.

16-    A Voyage to Beyond the Human Eye by Microscope, Leeuwenheok’s Invention (سفری به آن سوی دید انسان با میکرسکوپ ساخت دست لیونهوک)، از انتشارات (OALIB (Open Access Library (کتابخانه قابل دسترس همگان چین)، 3، 2016.

17-   Pierre Fauchard, The Eminent French Surgeon-Dentist who Presented Dentistry in An Organized Form (پیرفوشار، جراح ـ دندانپزشک فرانسوی که دندانپزشکی نوین را بنیان نهاد)، از انتشاراتSAP.

18-   Plague, an Extraordinary Tragedy (طاعون، تراژدی‌ای خارق‌العاده)، از انتشارات «OALIB» (کتابخانه قابل دسترس همگان چین).

19-   Abu Zayd Hunayn ibn Ishaq al-Ibadi: A Physician Translator, Par Excellence (ابوزید حنین بن اسحق عبادی: پزشک و مترجم و بحرالعلوم)، «JIMA»، جلد 40، شماره 1، فوریه 2008، از انتشارات The Journal of IMANA Islamic Medical Association of North America (جمعیت طب اسلامی آمریکای شمالی)، با مشارکت پرفسور حسین ناگامیا (Pro. Husain F. Nagamia) از این مقاله در ایران استقبال شد و در دانشگاه تهران با اجازهﻣﺆلف تکثیر و مورد استفاده قرار گرفت.

20-   A Research on Eugenics and its Pesired and Undesired Concerns (واکاوی اصلاح نژاد و عواقب مطلوب و ناخوش‌آیند آن)، مقاله علمی انگلیسی، چاپ و منتشر شده توسط SSRG-17ems، هندوستان، ژوئن 2019.

21-   Avicenna, the Genuine Author of al-Nabz and Highlights of his Life (ابن سینا، مصنف حقیقی رساله نبض و تبیین نکات برجسته زندگی او)، مقاله علمی به زبان انگلیسی، چاپ و منتشر شده در هندوستان.

22-   بررسی نقش حکیم محمود گاوان در بسط و تعمیم اخلاق پزشکی و جذب پزشکان و اندیشمندان ایرانی به شبه قاره هند (A Research on the Key Role of Mahmud Gawan in Medical Ethics extension and Attracting the Iranian Physicians and Élites to the Subcontinent of India).  مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، 1398.

23-   بررسی ابعاد شخصیت علمی، فرهنگی و بشردوستانه میرزا محمدکاظم رشتی، حکیم و طبیب به تمام معنی(A Research on the Scientific , Cultural and Philanthropical Biography of Mirza Kaẓem Rashti, of Full Value Traditional Physician and Philosopher)، مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، 1398.

پروژه‌های مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

الف- به زبان انگلیسی

1-   A Research on Eugenics and its Desired and Undesired Concerns  (واکاوی اصلاح نژاد و عواقب مطلوب و ناخوش‌آیند آن) مجریان پروژه: دکتر محمود عباسی- ناصر پویان.

2-    Avicenna, the Genuine Author of al-Nabz and the Highlights of his Life (ابن سینا، مصنف حقیقی رساله نبض و تبیین نکات برجسته زندگی او) مجریان پروژه: دکتر محمود عباسی- ناصر پویان.

ب- پروژه‌های به زبان فارسی

1-   بررسی نقش حکیم محمود گاوان در بسط و تعمیم اخلاق پزشکی و جذب پزشکان و اندیشمندان ایرانی به شبه قاره هند(A Research on the Key Role of Mahmud Gawan in Medical Ethics extension and Attracting the Iranian Physicians and Élites to the Subcontinent of India). مجریان پروژه: دکتر محمود عباسی- ناصر پویان.

2-   بررسی ابعاد شخصیت علمی، فرهنگی و بشردوستانه میرزا محمدکاظم رشتی، حکیم و طبیب به تمام معنی(A Research on the Scientific , Cultural and Philanthropical Biography of Mirza Kaẓem Rashti, of Full Value Traditional Physician and Philosopher).، مجریان پروژه: دکتر محمود عباسی- ناصر پویان.

ویرایش، دیباچه و تصحیح متون

1-   مرد لندن، ترجمة هرمین‌دخت تبار حیدری، تهران، 1379، انتشارات سرمدی.

2-   ملاقات با جن‌ها، نوشتة سیروس صالح‌پور، تهران، 1379، انتشارات سرمدی.

3-   سفر به سرزمین‌های دور، از 18 نویسنده، ترجمة دکتر سیدحسن حاج سید جوادی، تهران، 1376، انتشارات سرمدی.

4-   فرزندان موفق، نوشتة نوئر فلامن، ترجمة مهرزاد صالحی، ویژة کودکان و نوجوانان، 1379، انتشارات سرمدی.

5-   نوزاد، مؤلف: صباح سلیمی، تهران، 1378، انتشارات سرمدی.

6-   روزة طبی، نوشتة دکتر محمد کمالی، تهران، 1378، انتشارات سرمدی.

7-   تشخیص و درمان دردهای با منشأ ستون فقرات، مؤلف: پروفسور روبر من، ترجه و تألیف: پروفسور محمد فرجاد، تهران، 1383.

8-     تنگناهای بشری، ترجمة علیرضا صادقی، تهران، 1378، انتشارات سرمدی.

9-   درستکارترین قاتل دنیا، مؤلف: سید افشین هاشمی، تهران، 1378، انتشارات سرمدی.

10-   چگونه؟ چرا؟، مؤلف: انتوان ایکارت، ترجمة فائقی، دورة دوجلدی، ویژة نوجوانان و جوانان، تهران، 1377.

11-    معلم جدید، جین کاروس، ترجمة آزاده افروز، ویژة کودکان، 1377، انتشارات سرمدی.

12-   سفرهای یک قطره آب، شاعر: محمد حاجی‌حسینی، نقاشی پریسا شریعت‌پناهی، ویژهً کودکان، تهران، 1378، انتشارات سرمدی.

13-   اما تو یک چیز دیگری...، نوشتة سیروس صالح‌پور، نقاشی سیدزهرا آذین، ویژة کودکان، تهران، 1382، انتشارات سرمدی.

14-   ببر و قورباغه، نوشتة بائو گانگ من، ترجمة آذر کروبی، نقشی ژیانگ چنگ آن، ویژة کودکان و نوجوانان، تهران، 1378، انتشارات سرمدی.

15-   موش کوچولو و ماه تابان، نوشتة سیروس صالح‌پور، ویژة کودکان، تهران، 1379، انتشارات سرمدی.

16-    شیشه‌ها و قوطی‌ها، نوشتة مک فی گریبل، نقاشی دیوید راکشایر، ترجمة کامیار مرتضوی، تهران، 1379، انتشارات سرمدی.

17-   آقاجان، محمد انسان‌صفت (ماسوله)، تصاویر زهرا بسته، تهران 1379، نشر مهر.

تهران، مرداد 1398